Wiosna to czas, kiedy przyroda budzi się do życia, ale to również okres burzliwy i dosyć nieprzewidywalny. Szczególnie wiosną nasza nieruchomość narażona jest na liczne zagrożenia związane z gwałtownymi zmianami pogody. Burze, silne wiatry, ulewne deszcze czy topniejący śnieg mogą spowodować poważne szkody w domach i mieszkaniach. Jak zatem zabezpieczyć się przed tymi nieprzewidzianymi zdarzeniami? Czas zrobić wiosenne porządki i przyjrzeć się ryzykom na polisie ubezpieczeniowej nieruchomości a kto jeszcze tego nie zrobił, to niezwłocznie ubezpieczyć.
Zagrożenia, które niesie wiosna:
1. Zalania i podtopienia
Topniejący śnieg i obfite, gwałtowne opady deszczu często prowadzą do zalania niższych kondygnacji domów takich jak piwnice, garaże a nawet parterów budynków.
2. Silne wiatry i burze
Częste w ostatnich latach gwałtowne burze i towarzyszące im porywy wiatru, występujące trąby powietrzne mogą uszkodzić czy całkowicie zerwać dach, uszkodzić elewację czy okna, a w najgorszym wypadku nawet konstrukcję całego budynku.
3. Gradobicia
Wiosenne opady gradu mogą uszkodzić takie elementy budynku jak dach, okno, a także elewacje.
4. Powodzie
Wiosenne roztopy i intensywne opady deszczu mogą prowadzić do wzbierania rzek, strumyków lub innych cieków naturalnych prowadząc do lokalnych podtopień i powodzi, których skutki mogą przybrać ogromne rozmiary.
Należy podsumować, że zniszczenia murów domów i budynków czy też ruchomości i elementów wyposażenia często wymagają kosztownych napraw, a niekiedy nawet całkowitej odbudowy. Warto zatem zainwestować i mądrze dobrać ubezpieczenie.Jakie zatem ubezpieczenie wybrać?
Aby skutecznie zabezpieczyć swoją nieruchomość przed skutkami wiosennych anomalii pogodowych, warto rozważyć następujące rodzaje ubezpieczeń:
1. Ubezpieczenie murów i stałych elementów
To podstawowe ubezpieczenie nieruchomości, które chroni przed szkodami spowodowanymi przez zdarzenia losowe, takie jak pożar, zalanie, silny wiatr, grad czy zapadanie lub osuwanie się ziemi. Z ubezpieczeniem murów mamy do czynienia zarówno w przypadku nieruchomości już zamieszkałej jak również w fazie budowy czy w stanie deweloperskim. Można powiedzieć, że murami są wszystkie elementy, które sprawiają, że dom lub mieszkanie są przestrzenią zamkniętą. Mury najczęściej występują w pakiecie ze stałymi elementami czyli takimi, które są wmurowane w ścianę czy też przytwierdzone do ściany lub podłogi i nie można ich zdemontować bez użycia siły lub odpowiednich narzędzi czyli popularne we wnętrzach meble w zabudowie, okładziny ścienne, kominki czy szyby i okna. Obie części nieruchomości – zarówno mury jak i stałe elementy - można objąć ochroną ubezpieczeniową. Ubezpieczenie murów i stałych elementów jest często wymagane przez bank, który kredytuje nieruchomość i zawierane jest w momencie udzielania kredytu hipotecznego. Trzeba przy tym pamiętać, że kupno polisy w banku nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem, a produkty proponowane przez banki charakteryzują się szeregiem ograniczeń w ofercie ubezpieczenia.
2. Ubezpieczenie ruchomości domowych
Ruchomości domowe to bardzo szeroka kategoria uwzględniająca wszystkie przedmioty, które można swobodnie wynieść z domu czy mieszkania takie jak rzeczy osobiste, gotówka, ubrania, sprzęt elektroniczny, meble poza zabudową, akcesoria sportowe czy nawet zwierzęta domowe. Ubezpieczenie ruchomości domowych zapewnia ochronę przedmiotom znajdującym się w naszym domu czy mieszkaniu od szkód spowodowanych przez zdarzenia losowe.
3. Ubezpieczenie od powodzi
Ubezpieczenie od powodzi to dodatkowe ubezpieczenie, które chroni przed stratami spowodowanymi w nieruchomości wskutek powodzi. Jest to klauzula obligatoryjna przy ubezpieczeniu nieruchomości finansowanej w ramach kredytu hipotecznego. Zalecamy aby zastanowili się nad tym ubezpieczeniem właściciele domów czy mieszkań położonych na niższych kondygnacjach w bezpośredniej okolicy naturalnych zbiorników wodnych lub retencyjnych. Warto uzmysłowić sobie, że powodzie w Polsce występują nieregularnie ale skutki ich mogą być dramatyczne, a rozmiar olbrzymi co też pokazała powódź z września 2024 r. Zalecamy zatem spojrzeć na teren położenia nieruchomości i pomyśleć już dziś o ewentualnym ryzyku powodzi, zanim to ryzyko zacznie się materializować.
4. Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym (OC w życiu prywatnym)
Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym to niezwykle ważna ochrona. Bardzo niedoceniana przez sprzedawców polis, a także przez klientów, którym nikt nie wytłumaczył zakresu obowiązywania ochrony. Nie jest obligatoryjna, ale bardzo istotna ponieważ chroni nas przed finansowymi konsekwencjami szkód powstałych w związku z posiadaniem mienia lub czynnościami życia prywatnego, które możemy nieumyślnie wyrządzić innym osobom lub mieniu należącym do nich. Polisa OC w życiu prywatnym chroni nas oraz członków rodziny, nasze dzieci, pomoc domową, a nawet zwierzęta domowe. Ubezpieczenie można wykupić jako odrębną polisę lub jako element polisy, w której ubezpieczamy dom czy mieszkanie. Ubezpieczenie to pozwala między innymi zabezpieczyć roszczenie sąsiada mieszkającego pod nami, gdy wskutek awarii zalejemy jego mieszkanie czy też w sytuacji, kiedy interweniować musi straż pożarna, ponieważ dojdzie do pożaru naszej nieruchomości, a w skutek akcji gaśniczej do zalania sąsiednich mieszkań czy przeniesienia ognia na sąsiednie nieruchomości. Już podstawowy wariant polisy pozwala uniknąć wielu roszczeń, które wydają się nie do ubezpieczenia, dlatego zawsze doradzamy wybór ubezpieczenia OC w życiu prywatnym przy ubezpieczeniu nieruchomości.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze ubezpieczenia?
1. Zakres ochrony
Ubezpieczenie nieruchomości może obejmować wiele bardzo różnorodnych zdarzeń losowych a ochroną mogą zostać objęte nie tylko mury i ich elementy stałe ale także mienie ruchome, ogród, budynki w trakcie budowy czy też zwierzęta domowe. Upewnij się zatem, że polisa obejmuje wszystkie zagrożenia, które mogą wystąpić w Twojej okolicy jak również wszystkie elementy, na których Ci zależy, aby zostały objęte ochroną.
2. Suma ubezpieczenia
Suma ubezpieczenia powinna być adekwatna do wartości Twojej nieruchomości i jej wyposażenia. Nie zalecamy nigdy robić tak, jak było na poprzedniej polisie, ale zawsze tę sumę należy urealnić w oparciu o to, co dzieje się na rynku i jak kształtują się ceny nieruchomości. Nieprawidłowa suma ubezpieczenia może bowiem zaszkodzić nam na dwa sposoby – albo będziemy płacić zbyt wysoką składkę (nadubezpieczenie), albo otrzymamy niskie odszkodowanie (niedoubezpieczenie).
3. Wyłączenia lub ograniczenia odpowiedzialności
Przeczytaj uważnie warunki ubezpieczenia, aby dowiedzieć się, w jakich sytuacjach ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania lub ograniczy jego wysokość. Po zawarciu polisy powinniśmy mieć świadomość obowiązków ciążących na właścicielu nieruchomości takich jak przeglądy okresowe budynku czy instalacji kominowej lub elektrycznej.
4. Wysokość składki
W celu wyboru najkorzystniejszej dla Ciebie opcji zalecamy porównać oferty różnych towarzystw ubezpieczeniowych. Nie kieruj się jedynie wysokością składki. Przeanalizuj ją zawsze biorąc pod uwagę zakres polisy i sumy ubezpieczenia.
W obliczu rosnącej liczby zjawisk ekstremalnych, takich jak powodzie, huragany czy pożary, ochrona majątku staje się priorytetem. Pamiętaj zatem, że przezorny zawsze ubezpieczony. Nie czekaj na nadejście wiosennych burz, tylko już dziś zabezpiecz swoją nieruchomość przed skutkami anomalii pogodowych.
Jeżeli potrzebujesz pomoc w wyborze ubezpieczenia, jesteśmy do Twojej dyspozycji!
Odwiedź nasz serwis poświęcony ubezpieczeniom szkolnym:
Premium Ubezpieczenia sp. z o.o. ul. Serdeczna 24, 05-123 Chotomów, Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy XIV Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0001034855, NIP: 5361970952, REGON: 525258657, kapitał zakładowy: 5 000,00 PLN
PAWEŁ I ANNA PIEŃKOWSCY