Ubezpieczenie Odpowiedzialności Cywilnej pojazdu (OC) jest w Polsce obowiązkowe i uregulowane przepisami Ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Każdy zarejestrowany pojazd musi posiadać ubezpieczenie OC obejmujące szkody spowodowane ruchem tego pojazdu, których następstwem jest uszkodzenie, zniszczenie lub utrata mienia oraz zdrowia osób poszkodowanych w wypadkach drogowych. Brak ważnej polisy OC grozi wysokimi karami finansowymi, dlatego należy zadbać o ciągłość ochrony ubezpieczeniowej.
W jakich sytuacjach możesz otrzymać karę za brak OC i jak uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji?
Najczęstsze sytuacje, w których grozi kara za brak OC to:
Zakup używanego pojazdu
Kupując używany pojazd pamiętaj, że polisa OC zawarta przez poprzedniego właściciela nie przedłuża się automatycznie. Nawet formalne przepisanie polisy na nowego właściciela pojazdu nie spowoduje automatycznego przedłużenia polisy zawartej przez zbywcę pojazdu. W takim przypadku rekomenduję zawarcie własnej polisy przez nowego właściciela pojazdu i wypowiedzenie polisy zbywcy pojazdu zgodnie z art. 31. ust. 1 w/w ustawy.
Wygaśnięcie polisy po sprzedaży pojazdu
Sprzedając pojazd pamiętaj, że Twoim obowiązkiem jest wydanie nowemu właścicielowi aktywnej polisy OC, która zgodnie z przepisami jest zawarta na pojazd i przechodzi na nowego właściciela wraz z przeniesieniem własności pojazdu. Pamiętaj by w ciągu 14 dni od sprzedaży pojazdu poinformować o tym fakcie towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym zawarłeś polisę na pojazd, którego już nie posiadasz. Nowy właściciel ma prawo korzystać z Twojej polisy do jej końca. Musi pamiętać o tym, że polisa nie wznowi się automatycznie na kolejny okres ubezpieczenia. W przypadku gdy polisa została zawarta w systemie ratalnym i nie jest opłacona w całości ubezpieczyciel świadczący ochronę będzie domagał się zapłacenia pozostałych rat do końca obowiązywania polisy od nowego właściciela. Jednym słowem - OC nabywcy to pułapka, w którą łatwo wpaść.
Nieopłacenie raty składki
W przypadku, gdy zawarłeś polisę OC na pojazd w systemie płatności ratalnej, a nie uregulowałeś wszystkich rat przed końcem obowiązywania umowy, będzie to skutkowało brakiem ważnego ubezpieczenia OC, gdyż polisa nie przedłuży się automatycznie na kolejny okres ubezpieczenia. Upewnij się, że uregulowałeś wszystkie raty na czas, aby uniknąć przykrych konsekwencji finansowych związanych z nałożeniem kary przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG).
Pojazd nieużywany lub niesprawny technicznie
Każdy pojazd, który jest zarejestrowany, musi posiadać ważną polisę OC. Brak polisy w takim przypadku najczęściej wynika z niewiedzy właściciela pojazdu, który wychodzi z założenia, że przecież nie korzysta z pojazdu to i nie będzie ubezpieczał. W takiej sytuacji również otrzymasz karę za brak polisy OC kiedy dojdzie do ujawnienia braku ochrony ubezpieczeniowej, podczas kontroli przeprowadzonej przez UFG.
Kontrola drogowa
Podczas kontroli drogowej policja ma prawo sprawdzić ważność Twojego ubezpieczenia OC. Jeśli okaże się, że nie masz ważnej polisy, otrzymasz karę – funkcjonariusz bowiem musi powiadomić UFG o braku polisy.
Jak uniknąć kary za brak OC?
Regularnie sprawdzaj datę ważności polisy OC
Ustaw przypomnienie w kalendarzu, skorzystaj z aplikacji mobilnej, która powiadomi Cię o zbliżającym się terminie wygaśnięcia polisy lub zgłoś się do nas w celu monitorowania tematu ubezpieczenia za Ciebie.
Przedłużaj polisę OC na czas Nie czekaj na ostatnią chwilę z przedłużeniem ubezpieczenia. Zrób to z odpowiednim wyprzedzeniem, aby uniknąć przerwy w ochronie.
Opłacaj składki terminowo
Jeśli płacisz składkę OC w ratach to upewnij się, że regulujesz płatności na czas. W przypadku sprzedaży pojazdu, poinformuj ubezpieczyciela. Niezwłoczna informacja przekazana do ubezpieczyciela dotycząca sprzedaży pojazdu pozwoli uniknąć wielu problemów związanych z ewentualnymi szkodami wyrządzonymi przez nowego właściciela.
Konsekwencje braku OC
Brak ważnego ubezpieczenia OC to nie tylko kara finansowa z UFG. W przypadku spowodowania kolizji lub wypadku nieubezpieczonym pojazdem będziesz musiał pokryć wszystkie koszty roszczeń powstałych wskutek tego działania np. leczenia osób poszkodowanych, wypłaty odszkodowania lub dożywotniej renty i innych roszczeń z własnej kieszeni. Koszty te zazwyczaj są bardzo wysokie i mogą zrujnować Twój budżet.
Podsumowanie
Ubezpieczenie OC to obowiązek każdego właściciela pojazdu. Pamiętaj o regularnym sprawdzaniu daty ważności polisy, terminowym przedłużaniu ubezpieczenia oraz w przypadku zakupu używanego pojazdu - o niezwłocznym zawarciu własnej umowy OC. Dzięki temu unikniesz kar finansowych i zabezpieczysz się przed poważnymi konsekwencjami w przypadku szkody.
Odwiedź nasz serwis poświęcony ubezpieczeniom szkolnym:
Premium Ubezpieczenia sp. z o.o. ul. Serdeczna 24, 05-123 Chotomów, Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy XIV Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0001034855, NIP: 5361970952, REGON: 525258657, kapitał zakładowy: 5 000,00 PLN
PAWEŁ PIEŃKOWSKI